Какво ѝ липсва на София?

  • 4 565
  • 162
  •   2
Отговори
# 45
  • София
  • Мнения: 2 208
София също има древно минало. Друг е въпросът, че не му правим никаква реклама и чужденците даже не разбират, че зад символа ни "Александър Невски" стои една от най-старите църкви в Европа, пред която стои един от най-важните исторически документи.
Не искаме да правим София като Рим, Париж, Прага или т.н., а да има по-адекватен културен живот, който в момента е крайно ограничен и се развива около един булевард в центъра.

# 46
  • There I was on a July morning
  • Мнения: 4 609
Не смятам, че културният живот в София се развива само около един булевард в центъра. Има много театри, зали, киносалони из целия град. И не мисля, че това е основният проблем. Други са по-наболелите въпроси, които трябва да се решат.
Мечтата ми е градът да е чист, поддържан и уреден, както е например Бизнес парк София и всички квартали да бъдат така. Наясно съм, че това е нереалистично, но не пречи човек да си помечтае...

Последна редакция: пт, 03 май 2024, 16:13 от Скубиду

# 47
  • София
  • Мнения: 2 208
Културата поражда чувството към чистота и уреденост. Без едното съответно няма и другото.

# 48
  • Мнения: 3 781
Културата поражда чувството към чистота и уреденост. Без едното съответно няма и другото.

Както и да бяха запазени повечето архитектурни бижута на София, които безвъзвратно бяха унищожени, а малкото останали са оставени да се саморазрушат.

# 49
  • Мнения: 15 009
Чакай сега. Като махнеш кварталите за придошлите по соц време, София не е изобщо голям град.
И във връзка със соц кварталите, много обичам да слушам някой от Люлин, примерно, да обяснява нещо за столичани и селяни. Доста днешни кореняк-столичани забравят, че всъщност са първите в рода, родени в столицата. А родителите им, предвид разпределението на населението точно по онова време, почти сигурно са със селски произход. Та наистина, вадиш човека от селото, обаче селото от човека не можеш да извадиш, независимо къде го заселиш. И същият този човек като започне да се изживява като столичанин-специалист, стават неща като тези, от които се мрънка в такива теми.

Последна редакция: пт, 03 май 2024, 16:24 от Нарцùса

# 50
  • Мнения: 3 781
Не е така, аз съм трето поколение софиянка, по линия на баща ми - четвърто.
София е миниатюрен град, така е.

# 51
  • Мнения: 8 305
Културата поражда чувството към чистота и уреденост. Без едното съответно няма и другото.
Не знам кое поражда чувството, но ще ви кажа как се чисти в нашият квартал пък предполагам и в много други. Въпреки малкото на брои кофи за боклук нови не се поставят. Тези коити ги има се изпразват от сметосъбиращата фирма до половина. Тоест до обяд отново са пълни а след обяд преливат. Колкото и жалби да напиша отговора е един, фирмата работи по график. Циганките наети да почистват улицата в победелник завират метлите в едни храсти и в петък ги прибират. Бездомните кучета се разхождат наволя...щото като се обадиш на екоравнивесие те изпращат екип само в работно време.

# 52
  • София
  • Мнения: 28 834
А при нас и метат, и кофите се изпразват изцяло, и уличните кучета изчезнаха. И е много зелено. До квартал е. Както в много градове.

# 53
  • Мнения: 3 249
Нашите забележителности са от локален интерес и с нищо не можем да привлечем хора, видели Виена, Рим и т.н. Като си видял Сезан, Реноар, с нищо не е интересен български художник, който и повечето българи не могат да наименуват. Сега туризмът не е културен, а вайръл. Ей сега отидохме с дъщеря ми в библиотеката, ситуацията в Прага е следната:
Скрит текст:

Тълпа пред въртящата се глава на Кафка, всички с телефон в ръка, а втората опашка е пред библиотеката, какви културни хора... Sunglasses Чакат да си направят уникална снимка пред Идиома, кула от книги с огледала вътре, много е интелектуално. Стана вайръл в токмок наскоро и сега се редят с часове. Confused Никаква култура не е нужна, а да е интересничко за снимчици, за да има с какво да блеснеш и да събереш лайкове.

# 54
  • Мнения: 377
....
Мръсно, неподдържано, твърде много коли, надраскани фасади, лоши тротоари, препълнени кошчета, неподдържани паркове и градини, кърлежи, прах, презастрояване, пълна липса на въздух. И още много.
Стара София е само в спомените ми, там ще си остане.

И на мен.. 😥
За който живее в София, предполагам, е много трудно, а за който идва рядко, но помни града отпреди, шокът е всеки път по същия начин. Сякаш времето, което минава, не помага да видиш града по-хубав, с подобряващо се качество на живота.
Иначе се преплитат много икономически интереси, това да, и не само в София, но и в България.

# 55
  • онче бонче бонбонче
  • Мнения: 16 450
И пет въртящи се глави на Кафка да сложат в София пак няма да привлече интерес без да се оправят останалите неща.

# 56
  • Мнения: 402
Безплатна вода от чешми, безплатни тоалетни, паркоместа.

Манталитета е проблема. Мисленето че си на село. Спират пред магазина само за малко - за един хляб, едно кафе. И идва тоя дето им кара хляба. Но няма място и той носи на ръце от съседната улица. Неговото тяло и време струват 5 минути. Магазините нямат право на паркоместа пред тях.

# 57
  • Мнения: 1 647
Никаква култура не е нужна, а да е интересничко за снимчици, за да има с какво да блеснеш и да събереш лайкове.

За съжаление е така... Съвсем скоро се събрахме колеги и отидохме на театър. Един от тях /млад човек/ се притесни сериозно, защото времето се разваляше, а представлението беше на “открита сцена“ ... Joy

# 58
  • София
  • Мнения: 13 542
Сравнявайки Рим и София, разликата е в броя забележителности и в мащаба. Но, имайки възможност периодично да живея в него за по-дълго, не мога да си изкривя душата и да не отбележа, че по мръсотия, ремонти на ремонтите, неуредици, безстопанственост, трафик и паркиране и т.н. много си приличат. А лудницата от туристите и мигрантите е кошмар. Обожавам Рим и с удоволствие идвам (в момента сме тук за кръщенето на внучка ни), но има доста общо в манталитета ни по отношение на отрицателните неща.

# 59
  • Мнения: 242
България/София имат съвсем съизмеримо културно-историческо наследство с това на Рим (като най-древен център). Че поради историческите събития и географското положение сме се развили по различен начин, така е. Но това далеч не означава, че нямаме какво да покажем и с какво да бъдем равностойни. Защо не се прави (не само в София), аз отдавна не мога да си обясня.
Из Европа обикновено имат 1-2 неща, раздути до безкрай. Пример - някакъв замък (по калъпен модел), или някаква бира. Наливат се тонове пари в маркетинг, привличат се туристи, етобги парите за "вайръл" туристическите "атракции" и се завърта кръг. Тук защо не го правим, идея нямам.

А за платените паркинзи - покрити на по Х етажа на удобни места из целия център (т.е и с добра свързаност с гр. транспорт/ близо до болници и административни учреждения)? Пропуснала съм ги, ще се радвам да си обогатя познанията.

Родена и живяла съм цял живот в София, обичам си я, обаче е отвратна.

Общи условия

Активация на акаунт