Място, където говорим открито за трудния път към забременяването, както и за загубата на дете по време на бременността или в неонаталния период

Къде и каква подкрепа може да получим след загуба на бебе?

Списък на организациите, платформите и онлайн обществата, от които аз получих подкрепа или знам, че предлагат такава.

Photo by Pixabay

1. Фондация „Нашите недоносени деца“

Започвам с тях, защото в момента те са единствената местна активна организация, предлагащa подкрепа на родителите, загубили бебе.

Чрез Фондация „Нашите недоносени деца“ родителите, преживели загуба на дете, могат да получат безплатна психологична помощ. В допълнение към нея, от тази година фондацията предлага и плетива за спомен за детето, което не е тук (повече в блог поста Пеперудите, които долетяха и у нас). Освен това, от онлайн магазина на фондацията могат да бъдат закупени брошка или колие с лилава пеперуда, които освен keepsake за родителите или пък техните близки, са и артикули с кауза, защото средстава от продажбата им се насочват към психологическата помощ, която фондацията предлага.

Полезни връзки:
Повече за кампанията „Пурпурна пеперуда“
Беплатна психологическа помощ за родители, преживели загуба
Онлайн благотворителен магазин – брошка
Онлайн благотворителен базар – колие
Директно дарение към фондацията за психологическа подкрепа за семействата, преживели травма

2. Twins Trust Bereavement Services (материали на английски език)

Това беше първата организация, която открих след като родих. Дейността на Twins Trust, организация ситуирана във Великобритания, е насочена към подкрепа към родителите на с деца от многоплодна бременност, но имат отделно подразделение, чиято основна дейност е да подкрепят родители, които са загубили едно или повече деца от многоплодна бременност.

В представянето на блога съм писала, че все още чакам разшерение да преведа част от предлаганите от тях материали. За съжаление няма развитие по тази тема. Затова просто ще споделя линк към ресурсите на сайта им, както и линк към фейсбук страницата и затворената фейсбук, която имат. За мен, като родител, загубил близнак, предлаганите от тях материали са безценни. Смятам също така, че има не малко неща от bereavement support booklet-a им, които са приложими за загуба и на едноплодна бременност.

Полезни връзки:
Support booklet
Затворена фейсбук група
Ресурси, предлагащи насоки при сблъсъка със загуба за родители, техните близки и медицински лица
Публична фейсбук страница

3. Tommy’s (материали на английски език)

Tommy’s са друга организация от Великобритания, която се стреми да предлага ресурси за различни групи родители, преживели загуба. Предлагат материали насочени към хора преживели спонтанен аборт, извънматочна бременност, мъртвораждане, загуба в неонаталния период, прекратяване на бременност по медицински причини и моларна (гроздовидна) бременност.

Полезни връзки:
Спонтанен аборт
Мъртво раждане
Загуба след раждането
Извънматочна бременност
Моларна бременност
Аборт по медицински причини

4. Други онлайн групи за взимопомощ

Parents of twinless twins – тази затворена група отново е насочена към родителите, загубили дете от многоплодна бременност. Групата е англоезична и интернационална, макар повечето членове да са от САЩ. В тази група срещнах хора, които бяха загубили един от близнаците си почти по същия начин като мен, което ме накара да се чувствам по-малко сама. Ако вие също сте родител, загубил дете от многоплодна бременност, без значение на кой етап на бременността или на каква възраст на детето, ще бъдете приети, изслушани и разбрани в групата.

Групите на Tommy’s – загуба на бебе и бременност и родителство след загуба. Поредните англоезични групи, създадени от английска организация. Макар понякога темите обсъждани там да са тясно специфични за медицинските практики във Великобритания, все пак и двете групи са добро място, където човек може да получи разбиране и подкрепа.

СПОДЕЛЕНО – групата е създадена от основтелката на 1 Наум: Биляна Котева. Макар групата да не е тясно насочена към хората, загубили детето си, е защитено пространство, в което човек може да сподели своята история (анонимно или не) и да получи съчувствие, да срещне хора със сходна съдба или да получи препоръки/съвети за преминаване през тези трудни емоции.

Групи в bg-mamma: може да звучи странно, имайките се предвид, че бг-мама е станало нарицателно в обществото за „група от експерти по всичкология“, но истината е, че bg-mamma вече дълги години върши своята основна дейност, а именно предлага възможност човек да сподели напълно анонимно своите преживявания, да потърси съвет, да се запознае с други хора, сблъскващи се със сходни проблеми и т.н. Има няколко теми, които са пълни с жени, които познават болката от загубата и се подкрепят по този път (имайте предвид, че към момента линка може да не сочи активната тема; последния пост във всяка тема съдържа линк към новата): Аборт. Забременяване и износване след това; Забременяване след мъртво раждане; За спонтанните и мисед аборт – моята история и съвет към вас; Бременни след аборт заради тежки малформации.

5. Still standing magazine (материали на английски език)

Материалите, събрани в платформата Still Standing Magazine са на практика „есета“, написани от родители, които са загубили детето си на каквато и да е възраст. Аз самата съм се припознавала в много от описаните ситуации и емоционални реакции, затова също включвам сайта им тук.

Полезни връзки:
Уебсайт
Фейсбук страница
Затворена фейсбук група

6. Психолог/психотерапевт

Накрая, но никак не на последно място, слагам работата с психолог. Професионалната помощ е безценен ресурс и призовавам всеки, който може да се възползва от него (при липсва на финансова възможност се върнете на точка 1.)

Напомням, че приемам всякакви материали за блога. Ако сте намерили нещо, което ви е било полезно и искате да го споделите с други родителите, преминаващи през същото или пък търсите място, където можете да споделите историята си, дори и анонимно, пишете ми във фейсбук страницата Лилавите крила на Ади или на имейл adispurplewings@gmail.com.

Вашият коментар

Design a site like this with WordPress.com
Първи стъпки