Пазарът на недвижими имоти в БЪЛГАРИЯ, какво се случва реално - тема 79

  • 28 214
  • 776
  •   1
Отговори
# 570
  • Мнения: 1 035
Mystic, много важно е да не обръщаш внимание на хорското мнение за спестовността. Винаги си мисли 10 год. напред и независимо какво мислят за теб. Тези хора може да ги няма и физически в твоето обкръжение, но пък апартаментът (нали вие бяхте младото сем. с предстояща покупка? за да съм по темата) ще си ти е твой. Най-накрая е важно наистина да можеш да теглиш чертата и да знаеш какво точно и колко спестяваш, а не просто да вземеш нещо, щото е на промоция. Тему е зарибявка, но точно при стриктни хора не важи. И аз направих една поръчка (заради стока, която струва 10 пъти повече навсякъде и не мога да я намеря никъде по - евтино), отивам до една от техните кутии на едно забутано място е (имам чувството че са техни, не знам) и си мисля тук сигурно не идва никой освен куриерът, пред мен имаше двама човека и след мен 1 Simple Smile. Зарибявка е явно.

# 571
  • Мнения: 5 850
Живота е за живеене. Смисъла на дългосрочното кредитиране е в постепенното намаляване тежестта на вноската спрямо доходите. (според мен)  Това неминуемо се случва в един момент.
Доста импулсивен и нахъсан Интернет купувач съм. Към коментираното Temu до сега не съм посягала, защото ме е яд, че пълни джобовете на китайците, а при нас селата и градовете опустяват. Дори четох статия, че в ЕС обмислят да налагат допълнителен данък върху стоки от подобни сайтове. Сигурно няма да го направят, но явно най-после са се светнали колко вреди свободната търговия на европейската демография.

# 572
  • Мнения: 6 377
DariVale, то всъщност през амазон например, много повече пълни същите джобове. Едни и същи търговци продават и на двете места, но на различна цена

# 573
  • Мнения: 13
Ако бясното ипотечно кредитиране от последната година продължи, то и цените ще растат. Има пари, има клиенти за тях, плащат обявените цени на имотите, колелото се върти и цените растат.
От седмица тази публикация се върти в пространството, но смятам, че има нещо, което се пропуска и това е броя на кредитите. Предвид темповете на нарастване на цените на имотите, инфлацията и т.н., не ми се струва коректно да правим изводи само на база обема на този показател в левове. Аз очаквам да излязат тримесечните данни, за да си сравня обемите в левове и брой, за да правя каквито и да било изводи. Иначе, да, докато има ресурс - пари в банките и увеличаващи се доходи в домакинствата, колелото ще се върти.

# 574
  • Мнения: 2 840
Не знам за кой път повтарям - пари в банките винаги ще има,  стига хората да могат да си ги позволят.

# 575
  • Мнения: 3 997
Банките следят обеми, държат да имат повече обеми и от това зависи печалбата им. Брой не ги интересува толкова. Нарастват необслужваните експозиции, но от това, което виждам аз в статистиката на БНБ, те са основно потребителски кредити. Подозирам, че са тип “бързи”.

# 576
  • Мнения: 2 840
Банките са или бяха в период на борба за пазарен дял (разбирай раздават кредити на ниски лихви, за да спечелят кредитополучатели за клиенти). В даден момент ако това приключи, ще започнат да муфтят клиентите си с какво ли не и да им вдигат лихвите. Печалбата им не идва само от обеми, естествено, че ще искат по-високи лихви, за да печелят повече. Иначе какво печелят щом инфлацията е по-висока от лихвата, която искат.
Не съм запознат с новините за необслужвани кредити. Вероятно наистина ще са потребителски, но то едното води до другото на по-късен етап. Влошаването на каквито и да е кредити води до общо вдигане на лихвите.

# 577
  • Мнения: 552
Още са в борба за пазарен дял, средната лихва в момента по ипотечните е около 2,5%. Най-вероятно ще има леко вдигане на лихвите в следващата година, но чак да "муфтят клиентите си с какво ли не", едва ли. Банките са съвсем наясно какъв голям процент кредитиране използват немалка част от клиентите им. Не е в техен интерес да има ръст на необслужваните кредити. Банките не ги искат тея имоти, те искат ти да можеш да си плащаш кредита, и то възможно най-дълго време, ако може да не погасяваш предварително. И именно банките много умело се възползват от инфлацията, защото нараства обема на кредитите, хората плащат по-дълго време лихви, взимат повече пари, потребяват повече, и който е взел заем последните години - инфлацията му го е изяла. И макар лихвите реално да са "ниски", за банката това си е значителна печалба.
Както и преди съм писала, според мен би имало малко по-осезаемо вдигане на лихвите (с над 1%) ако влезем в еврозоната, но и това би било временно, защото се очаква в близко бъдеще да обърнат посоката надолу. Пък ние еврозона едва ли ще видим през 2025г, евентуално 2026г, когато вече се очаква да са започнали да падат лихвите.
Отделно, конфликтът в Близкия изток изглежда няма да приключи скоро. Дано не стане по-голяма патаклама, но положението там ще влияе значително на цените на горивата, което няма да помогне с намаляването на инфлацията.

# 578
  • Мнения: 4 746
Извинявам се за блондинския въпрос, но скоро не съм следила темата - цените на имотите продължават да се вдигат ли? Или стоят на едно място, поне засега?

# 579
  • Мнения: 2 840
Мистик, българина е болен от имотна болест. Банките нямат изобщо никакви притеснения, че ако един българин не може да си плаща ипотеката, няма да има друг, който да поеме плащането. Изобщо не ги притеснява, че биха останали с имоти в портфейла си. А дори и да останат, имат буфер 30-40%, които би покрил евентуален срив в цените и пак ще са на печалба. Та изобщо не ги мисли банките, те са си направили сметката дори и рибите да глътнат вода. Такси, лихви и увеличения ще се налагат постепенно като жаба в тенджера с вода. Да не се усеща. Необслужените кредити не зависят от банките, а от икономическото състояние към даден момент. Днес е добре - дават, утре не е - не дават и се чудят “тех кат стани, как тей стана”. Правят се на изненадани, ама не са. И просто вдигат лихвите, за да покрият “неочаквани” разходи.

# 580
  • Мнения: 5 850
Банките са или бяха в период на борба за пазарен дял (разбирай раздават кредити на ниски лихви, за да спечелят кредитополучатели за клиенти). В даден момент ако това приключи, ще започнат да муфтят клиентите си с какво ли не и да им вдигат лихвите. Печалбата им не идва само от обеми, естествено, че ще искат по-високи лихви, за да печелят повече. Иначе какво печелят щом инфлацията е по-висока от лихвата, която искат.
Не съм запознат с новините за необслужвани кредити. Вероятно наистина ще са потребителски, но то едното води до другото на по-късен етап. Влошаването на каквито и да е кредити води до общо вдигане на лихвите.
Банките печелят разликата между лихвите по кредити и лихвите по депозити. Докато не сме в ЕЗ могат самостоятелно да определят двата показателя, така че печалбите им да са каквито ги искат. Ако лихвите по кредити са им по-ниски от темпа на инфлация нивото на потребление на пари на заем ще се запази. А доколко инфлацията влияе върху начина по който самата банка си харчи печалбите - не мога да коментирам. В същност не съм се замисляла какво правят банките с печалбата си - капитализират за раздаване на още кредити или харчат за заплати и бонуси на висшия мениджмънт?

# 581
  • Мнения: 4 687
Банките имаха ограничения да си раздават дивиденти. Сега мисля, че нямат или поне са косвени. Не съм гледала още подробно необслужваните, банката реално губи много малко от тях като абсолютна стойност - заделя резерви, събрала е пари преди да станат необслужвани, има различни обезпечения и накрая ги продава, на процент от стойността.

# 582
  • Мнения: 2 840
Строителен предприемач казва защо цените на имотите скачат и дали са надути 19:30 минута Grinning
https://youtu.be/iaxAtd7jOu4?si=RcWxzlyLWcequerx

# 583
  • Мнения: 4 443
По темата имоти и банки ми беше интересно:
https://www.youtube.com/watch?v=aAUGcsfKXPM&ab_channel=%D0%94%D0 … %82%D1%81VelizarV

# 584
  • Мнения: 14 705
Някой би ли написал в резюме за какво става въпрос в горният линк?Не знам кога/дали ще успея да отделя повече от 1ч. да го изгледам.Ще забравя и ще си остана неинформирана.

Общи условия

Активация на акаунт